Deratizacija je skup različitih mjera koje se poduzimaju u cilju smanjenja populacije štetnih glodavaca ispod praga štetnosti, zaustavljanja razmnožavanja ili potpunog uništenja prisutne populacije štetnih glodavaca koji su prirodni rezervoari i prijenosnici uzročnika zaraznih bolesti. Deratizacija podrazumijeva i sve mjere koje se poduzimaju radi sprečavanja ulaženja, zadržavanja i razmnožavanja štetnih glodavaca na površinama, u prostoru ili objektima.
Štetni glodavci od javnozdravstvene važnosti su:
- Crni štakor (Rattus rattus), Linnaeus, 1758
- Štakor plodojed (Rattus rattus frugivorus), Rafinesque, 1814
- Aleksandrijski štakor (Rattus rattus alexandrinus), Geoffroy, 1881
- Sivi, smeđi ili kanalski ili štakor selac (Rattus norvegicus), Berkenhout, 1769
- Kućni miš (Mus musculus musculus), Linnaeus, 1758
- Kućni miš (Mus musculus domesticus), Schwarz & Schwarz, 1943
- Drugi štetni glodavci (npr. poljski miš, voluharica) za koje postoji sumnja da prenose zarazne bolesti u objektima.
Osim što su glodavci uzročnici velikih ekonomskih šteta te uništavaju imovinu i zalihe hrane, oni su rezervoar ili prijenosnik čitavog niza bolesti čovjeka kao što su kuga, virusne hemoragijske groznice, hemoragijska groznica s bubrežnim sindromom, leptospiroza, tularemija, murini tifus, toksoplazmoza, tripanosomijaza, lišmanijaza, salmoneloza, trihineloza, bolest štakorskog ugriza - Sodoku itd.
Cilj suzbijanja štetnih glodavaca jest uklanjanje rizika od pojave i prijenosa zaraznih bolesti, uklanjanja ekonomskih i gospodarskih šteta koje nastaju uništavanjem i onečišćenjem hrane te sprečavanja kontaminacije površina, prostora i objekata.
Ako imate problema s glodavcima, nazovite nas na 031-225-721 ili nam pošaljite e-mail na zz-ddd@zzjzosijek.hr