Pretraga
Zavod
    Izbornik Zatvori
    Natrag

    „MOVEMBER“ ili „BRKATI STUDENI“ - mjesec zaštite zdravlja muškaraca

    13 stu 2024

    Movember je pokret obilježavanja studenog kao mjeseca zaštite zdravlja muškaraca. Ove će se godine obilježiti u subotu 16. 11. 2024. godine od 10 do 12 sati na početku Šamačke ulice,a podjelom pečenog kestenja i podjelom edukativnih materijala cilj je senzibilizirati i informirati muškarce o prevenciji, mogućnostima ranog otkrivanja, simptomima, dijagnostici i liječenju raka prostate i raka testisa, ali i o često zanemarenim poteškoćama vezanim uz mentalno zdravlje i samoubojstva.

    Movember je pokret koji je nastao u Australiji 2003. godine spajanjem riječi “moustache” (engl. brkovi) i “november” (engl. studeni), a brkovi su simbol cijelog pokreta. Događaj je formaliziran 2004. godine s ciljem prikupljanja sredstava za istraživanje raka prostate dok je zaklada Movember osnovana 2006. godine kao dobrotvorna organizacija koja svake godine potiče i educira muškarce o brizi za svoje zdravlje putem preventivnih pregleda. Zdravstveni problemi koji pogađaju muškarce, kao što su rak prostate i rak testisa, ali i često zanemarene poteškoće vezane uz mentalno zdravlje i samoubojstva glavna su tema ovog pokreta, a ciljevi su:

    • informiranje i edukacija stanovništva o raku prostate i testisa te važnosti njihove prevencije i ranog otkrivanja
    • očuvanje mentalnog zdravlja i borba protiv diskriminacije muškaraca oboljelih od mentalnih poremećaja te prevencija suicida;
    • prikupljanje sredstava za potporu istraživanju, liječenju i skrbi za oboljele.

    Rak prostate

    Prema Europskom informacijskom sustavu za rak najčešći je novodijagnosticirani rak muškaraca u Europi rak prostate s procijenjenih 415.333 novih slučajeva u 2022. godini, a treći je najčešći zloćudni uzrok smrti kod muškaraca u 2022. godini u Europi s gotovo 100.000 smrti, iza raka pluća i raka debelog crijeva. U Republici Hrvatskoj od raka prostate u 2021. godini oboljela su 2.434 muškarca, a prema posljednjim je podacima u 2023. godini umrlo njih 758 te se rak prostate nalazi u 10 najčešćih uzorka smrti muškaraca.

    U gotovo 90% slučajeva javlja se kod muškaraca starijih od 60 godina, a ostali važni čimbenici nastanka raka prostate uključuju nasljeđe i etničko podrijetlo, a također i nezdrava prehrana, debljina, upale prostate i spolno prenosive infekcije. Simptomi raka prostate mogu biti otežano mokrenje, slab ili isprekidan mlaz mokraće, pečenje kod mokrenja ili krv u mokraći, ali ne potvrđuju prisutnost raka prostate jer se većina tih simptoma može pojaviti i kod muškaraca s nemalignim povećanjem prostate. Simptomi metastatske bolesti uključuju umor, slabost i mršavljenje. Većina se bolesti otkrije digitorektalnim pregledom i određivanjem PSA (prostata-specifični antigen, tumorski biljeg za prostatu), a obično se provodi svake godine muškarcima starijim od 50 godina. Nove smjernice za probir na rak koje je izdala Europska komisija preporučuju PSA testiranje (testiranje prostata specifičnog antigena) kod muškaraca mlađih od 70 godina, međutim važno je u svakom pojedinom slučaju procijeniti koristi i rizike tog postupka.

    Budući da se bolest često kasno prepoznaje kada više ishodi liječenja nisu toliko povoljni, Ministarstvo zdravstva odlučilo je pokrenuti Nacionalni program ranog otkrivanja raka prostate kojem prethodi Poseban program za probir i rano otkrivanje raka prostate u Hrvatskoj čija je provedba počela 1. 2. 2024. usmjeren na muškarce iz Zagreba životne dobi od 55 do 69 godina koji nikada nisu bolovali od raka prostate i koji nisu određivali PSA u zadnjih 12 mjeseci.

    U Osječko-baranjskoj županiji od raka prostate u 2021. godini oboljelo je 139 muškaraca, a prema posljednjim je podacima u 2023. godini umrlo njih 50, odnosno 2,8% svih umrlih muškaraca što je nešto manje nego u 2022. godini (58, odnosno 3%), međutim gotovo dva puta više nego prije 10-ak godina.

    Rak testisa

    Rak testisa češće se javlja kod mlađih muškaraca, preko 80% prije 50. godine života. U Republici Hrvatskoj od raka testisa godišnje oboli oko 200 muškaraca. Kada se usporedbi s drugim sijelima raka, prognoza je vrlo dobra; petogodišnje preživljenje procjenjuje se na oko 95%. Međutim, mali je udio muškaraca i dječaka koji se ne suočavaju s takvim dobrim ishodom i potrebno je učiniti više kako bi se tim muškarcima pružila podrška kroz dijagnozu i liječenje te životu nakon raka. Stoga je vrlo važno redovito, barem jednom u dva mjeseca, pregledati testise i posjetiti liječnika ukoliko primijetite bilo kakvu promjenu ili kvržicu jer rak testisa otkriven u ranom stadiju i njegovo liječenje sprječava utjecaj na seksualni život ili plodnost.

    Mentalno zdravlje i samoubojstvo

    S obzirom na to da mentalni poremećaji često počinju u mlađoj odrasloj dobi, mogućeg su kroničnog tijeka i narušavaju kvalitetu života, povećavaju morbiditet i mortalitet od tjelesnih bolesti te predstavljaju značajni udio u korištenju zdravstvene zaštite, predstavljaju jedan od prioritetnih javnozdravstvenih izazova u svijetu pa tako i u Hrvatskoj gdje posljednjih godina sudjeluju s oko 6% u ukupnom bolničkom, a s 4,7% 2022. godine u pobolu na razini primarne zdravstvene zaštite. Godine 2022. registrirano je ukupno 1.876 smrti zbog mentalnih poremećaja te se ova skupina s udjelom 3,3% nalazila na 8. mjestu uzroka smrti u Hrvatskoj.

    Vodeći uzroci hospitalizacija u skupini mentalnih poremećaja u Hrvatskoj 2022. godine kod muškaraca bili su mentalni poremećaji uzrokovani alkoholom, shizofrenija, depresivni poremećaji i PTSP, a od ukupno 30.522 hospitalizacije njih 17.304, odnosno 56,7% bilo je kod muškog spola.

    Smrt od samoubojstva u Republici Hrvatskoj vodeći je uzrok smrti od ozljeda kod muškaraca između 20. i 64. godine života. U 2022. godini od samoubojstva umrla su 422 muškarca što je 76,4% ukupnog broja smrti od samoubojstva te godine. Brojna istraživanja pokazuju kako su muškarci manje od žena skloni potražiti pomoć pri pojavi zdravstvenih problema, pa tako i onih psihičkih. Visoka prevalencija PTSP-a u Republici Hrvatskoj, posebno izražena kod muškaraca kao rezultat sudjelovanja u Domovinskom ratu, također doprinosi riziku od samoubojstva. Međutim, unazad 30-ak godina prisutan je trend pada broja samoubojstava u Republici Hrvatskoj koji se u tom razdoblju prepolovio.

    Svi možemo poboljšati stanje psihičkog zdravlja muškaraca oko nas osvještavanjem načina na koji muškarci komuniciraju o emocionalnim teškoćama i prilagodbom pristupa zdravstvenih stručnjaka i stručnjaka za mentalno zdravlje te koncentriranjem na posebno ugrožene skupine kod formiranja intervencija i javnozdravstvenih akcija. To će olakšati muškarcima traženje pomoći, ali i svima nama da prepoznamo znakove psihičkih teškoća i suicidalnosti.

    Izvori:

    https://ex.movember.com/about/foundation
    https://ecis.jrc.ec.europa.eu/en
    https://www.hzjz.hr/aktualnosti/movember-mjesec-borbe-protiv-raka-prostate/
    https://www.hzjz.hr/aktualnosti/incidencija-raka-u-hrvatskoj-u-2021-godini/
    https://www.hzjz.hr/aktualnosti/movember-ili-brkati-studeni/
    https://www.hzjz.hr/aktualnosti/mentalni-poremecaji-u-republici-hrvatskoj-zagreb-2023/

    Preveo i priredio: Alen Imširović, dr.med., specijalist javnozdravstvene medicine

    Komentari
    Objavite svoj komentar Zatvori