Pretraga
Zavod
    Izbornik Zatvori
    Natrag

    Svjetski dan vida i Međunarodni dan bijelog štapa

    11 lis 2024

    Svakoga drugog četvrtka u listopadu obilježava se Svjetski dan vida, prilika da se istakne važnost zaštite očiju i vida, podigne svijest o oštećenju vida i sljepoći te promovira skrb za oči i vid. Svjetski dan vida 2024. g. skreće posebnu pozornost na zdravlje očiju djece, te daje priliku da se razotkriju mitovi o vidu i krene prema svijetu u kojem su sva djeca oslobođena društvene stigme povezane s nošenjem naočala ili drugih korekcijskih intervencija za oči i vid.

    Međunarodni dan bijelog štapa obilježava se u svijetu s ciljem podizanja svijesti građana o specifičnim potrebama slijepih i slabovidnih osoba, ali i obavezama zajednice prema njima. Cilj je i razvijanje tolerancije i empatije te razumijevanje, prihvaćanje i uvažavanje različitosti (temeljna ljudska prava, prava osoba s posebnim potrebama).

    Inicijativa za korištenje bijelog štapa kao zaštitnog znaka slijepih osoba u prometu pokrenuta je još 1930. godine, ali tek nakon drugog svjetskog rata tzv. dugi bijeli štap počinje se primjenjivati kao pomagalo za kretanje slijepih.  Dan bijelog štapa prvi puta se obilježava 1964. godine. Republika Hrvatska se pridružila mnogobrojnim zemljama u obilježavanju Međunarodnog dana bijelog štapa 15. listopada 1996. godine kada je taj dan prerastao u Međunarodni dan slijepih osoba.

    Sljepoća je uvijek bila i bit će teška invalidnost te je stoga neophodno konstantno pratiti specifične potrebe i probleme slijepih osoba. Nezadovoljavajući položaj slijepih osoba proizlazi iz otežanih mogućnosti zapošljavanja, prisutnosti diskriminacije i stigmatizacije, nedostatku ili nemogućnosti nabavke pomagala.

    Slijepim i slabovidnim osobama upravo moderna tehnologija uvelike olakšava život, bez obzira na moderna poboljšanja, postoje specifične potrebe koje se mogu rješavati samo kontinuiranim radom i pomaganjem svakom pojedincu koji je pogođen ovom vrstom invaliditeta. Neophodno je stalno praćenje potreba i problema slijepih osoba jer se uz svakodnevni napredak tehnologije i poboljšanja olakšava svakodnevica i unaprjeđuje kvaliteta njihovog života. Za slijepe i slabovidne osobe izuzetno je važna i psihosocijalna i profesionalna rehabilitacija, koja se provodi s ciljem osposobljavanja za izvršavanje svih radnji potrebnih za samostalno življenje, podiže nivo samostalnosti i sposobnosti sudjelovanja u aktivnostima svakodnevnog života.

    U Hrvatskoj se prati broj osoba oštećena vida ali samo onih kod kojih postoji invaliditet temeljem tog oštećenja. Prema podacima iz Registra osoba s invaliditetom (iz rujna 2024. g.), u Republici Hrvatskoj živi 21.387 osoba s oštećenjem vida.

    Svakodnevni problemi slijepih gotovo su nezamislivi onima koji vide. Bijeli je štap produžena ruka slijepe osobe, sve ostalo što je izvan dosega toga štapa velika je nepoznanica, ali i opasnost za osobu koja ne vidi.

    Pozivamo vas da uvijek, a ne samo povodom Međunarodnog dana bijelog štapa razmišljate o potrebama ljudi s bilo kojom vrstom invaliditeta te ih nesebično uključite u aktivnosti zajednice. Na kraju krajeva, možda uz slijepu osobu progledate nekim drugim očima. 

    Pripremila: Martina Polčić, mag.med.techn.

    Komentari
    Objavite svoj komentar Zatvori